Тема. Мій день народження. Вечірка.
Мета: практикувати вci види мовленнєвої дiяльностi,активізувати вивчену лексику теми, ознайомити з новими лексичними одиницями: wish,congratulate
greet , get, celebrate, ready, prepare, guest, treat ; розвивати iнтелектуальнi та пiзнавальнi здiбностi, рiзнi типи пам'ятi - слухову, зорову; увагу, уяву, вчити
логiчно висловлювати думку;виховувати
дбайливе ставлення до друзів, культуру поведінки та бесiди, , виховувати зацiкавленiсть у розширеннi cвoїх знань.
Обладнання: картки за темою «Свята», таблиці, пісні, вірші, завдання
на картках, іграшки;
Тип уроку: урок формування мовленнєвих навичок
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
1.Привітання. Бесіда з черговим
Т. Good morning, everybody! I'm glad to see you.
- How
are you today?
-What
topic we are studing?
2.Фонетична зарядка
- Let's practiсe sounds
ough af - lough , tough , rough
o mother, come, months перед m,n,th,v
th birthday, this, months, mother
3.Мовленнєва гімнастика
- Look
at the picture. What holiday is it?(Birthday)
- Poem
“It’s birthday time” (с. 76 впр. 1)
It’s birthday time, birthday time –
Time for games and time for toys,
Time for happy girls and boys;
Time for cake and presents, too,
Time to laugh and say “Thank you”.
-Song
“Happy Birthday ”
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.Повторення лексики теми:
- назвати слова за малюнками,
картками;
- Гра-змагання:
“Match” (слабкі учні)
1. New Yеаr
2. Easter
3. Christmas
4. Birthday
5. invitation
|
Запрошення
Різдво
Пасха
Новий
рік
День
народження
|
1. New Yеаr
2. Easter
3. Christmas
4. Birthday
5. invitation
|
Запрошення
Різдво
Пасха
Новий
рік
День
народження
|
“Write the Season” (сильніші учні)
1. New Yеаr -
2. Easter -
3. Christmas -
4. Birthday -
“Make up sentences”(хто виконав перші завдання)
«Guess
holidays»
1. This holiday is in winter. We have a New Year Tree and Father Frost
bring presents.
( New Year)
2.
This holiday is in winter. We have a New
Year Tree .We celebrate it on the 7 of January. (Christmas)
3.
This holiday is favourite for boys and
girls, man and woman. On this holiday is a party and get presents. (birthday)
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І MЕТИ УРОКУ
Every
year all people, children has a birthday and at this day we are happy, merry,
funny. Parents,sisters and brother, grandfather, grandmother, friends congratulate
us. We like this day.
-
Do you like birthday?
-
What do you get at this day?
-
How do you celebrate your birthday?
So, today we shall speak about birthday
party. We come to the birthday party.
And at the end of the lesson we shall be
able speak about your birthday and birthday party.
ІV. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
І. Розігрування
ситуації «День народження. Вечірка»:
1.Запрошення
на день народження.Прочитати знайдене запрошення.
- Look! What
is this? Invitation.
- Whoom? Read, please.
Dear children!
Welcome to my Birthday party!
Day and Date: Thursday, 5
February
Time: at 12 o’clock in the
afternoon
Place: school, English classroom
Rabbit Smile
- Who writes this invitation? Whom?
- What about is this invitation?
- Where is the birthday party?
- When is it? What time? It is today and now in our class.
- Do you want to go?
- Are we ready to go birthday party?
- Do you have presents for Rabbit Smile ? What?
2. Підготовка листівок із побажаннями. Написати побажання.
Учні на заздалегідь підготовлених листівках пишуть
побажання за зразком:
I wish you ….
|
happy
funny
merry
healthy
good luck
good
nice
kind
|
Be ….
|
4.
Подарунки на день
народження.Фізкультхвилинка
Учні хопають(clap hands) руками і кажуть yes, якщо
це слово може бути подарунком, тупають ногами(stamp feet) і кажуть no, якщо слово не може бути подарунком.
Classroom,
toys, window, postcards, flowers, pens, balloon, teacher, fingers,
blackboard, picture, phone, present.
3.
Підготовка кролика Смайл до
дня народження. Відновити речення.
-
How does Rabbit Smile prepare to the birthday party?
-
What does she do?
Rabbit Smile has to writes the
invitations.
Rabbit Smile has to phones her friends.
Rabbit Smile has to cleans the
house.
Rabbit Smile has to go shopping.
Rabbit Smile has to bake a cake.
4.
В гостях. (учитель грає
роль господині Кролика Смайл)
-
Come on to Rabbit Smile party.
-
Hello! Children. Welcome to my birthday party.
Учні всі по черзі вітають Смайлика, зачитують привітання
із листівок , дарують їй вітальні
листівкиі розповідають, які подарунки принесли.
-
I wish you …. . my present is… It is nice.
Господиня запрошує їх до столу.
-
Sit down
at the table, first I shall blow out the candles. 1,2,3 – blow. Clap the hands.
(задувають
свічки)
-
Sing song
“Happy Birthay” and dance. (учні беруться за руки і танцюють у колі, потім сідають
до столу і грають в гру «хто це»)
5. Гра. Друзі Кролика Смайл. Прочитати і відгадати хто це.
-
What is her friends?
1.
It is a
domestic animal. It has got 4 legs. It says “Bow-wow” (dog)
2.
It is a
domestic animal. It has got 4 legs. It says “I-ho-ho” (horse)
3.
It is a
wild animal. It has got 4 legs. It can be brown,white,black. (Bear)
4.
It is a
wild animal. It has got 4 legs. It can be grey. (wolf)
5.
It is a
wild animal. It has got 4 legs. It can be brown,white,black. (Bear)
Діти відгадують
тваринок і
отримують їх в подарунок.
- Poem “It’s birthday time”
It’s birthday time, birthday time –
Time for games and time for toys,
Time for happy girls and boys;
Time for cake and presents, too,
Time to laugh and say “Thank you”.
7.Пригощання
дітей солодощами. Прощання гостей.
-
Treat, please . We shall eat sweets and fruits. (діти беруть цукерки, фрукти,
інші роздають гостям зі словами: Treat, please )
-
My party is finishing. Good-bye, children!
8. а) Look, listen and say (р. 76, ех. 2)
Ask pupils to look at the picture and point to the objects and people
while
they аrе listening to the text.
Then read the text
9. Agree оr disagree (р. 77, ех. 3)
Ask pupils to read the sentences in the exercise and ansrмer "Yes" оr "No"
about the birthday party in the exercise 2.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Ноmе work Read (р. 76, ех. 2)
2.ОЦІНЮВАННЯ
Комментариев нет:
Отправить комментарий